niedziela, 23 września 2012

Książkowe top 10

Tak mnie jakoś naszło ze przydało by się top 10 ksiązkowe tak więc jest to są moje typy:)


10. Cyfrowa twierdza - Dan Brown

 Błyskotliwy technothriller. NSA konstruuje potężny superkomputer, pozwalający złamać każdy szyfr metodą brutalnego ataku. Dzięki niemu amerykański wywiad może czytać komunikaty przesyłane przez terrorystów i szpiegów, oraz udaremniać ich plany. Genialnemu japońskiemu kryptologowi udaje się stworzyć nie dający się złamać szyfr nazwany Cyfrową Twierdzą. Grozi, że przekaże go do publicznego użytku. Susan Fletcher, piękna matematyczka pracująca dla NSA, prowadzi dramatyczny wyścig z czasem, by ocalić agencję, zdemaskować zdrajcę w jej szeregach i odkryć szczegóły planu, którego celem jest zniszczenie banku danych wywiadowczych USA. Stawką jest jej życie... i życie mężczyzny, którego kocha.



9. Marzycielka z Ostendy - Eric-Emmanuel Schmitt

Kim jest marzycielka z Ostendy? Starą, samotną kobietą czy osobą, która odrzuciła lęk i zagrała z losem o najwyższą stawkę? Położywszy na szali własne szczęście, zaryzykowała i zrealizowała swe największe pragnienie. Nagrodą była miłość.
Pięć opowiadań. Pięć marzeń. Pięć historii. Potęga pamięci, miłości, a może dotyku? Uczucie silniejsze niż upływający czas. Piękno odkryte w słowach, małżeństwo scalone przez śmierć, książka obarczona fatum, a wreszcie pamięć, jedyny strażnik naszych wspomnień. Literatura, która przywraca wiarę w marzenia.
Bohaterowie najnowszych opowiadań Erica-Emmanuela Schmitta są zwyczajnymi ludźmi. Wyróżnia ich jedno - ryzykują, by spełnić swoje marzenia. Nie zawsze wygrywają, ale gdy już im się uda - nic nie może stanąć na ich drodze do szczęścia. Są podobni do nas, bo przecież wszyscy mamy pragnienia. Te małe, codzienne i ogromne, o podboju świata.
O tym, że warto w nie wierzyć, nie trzeba nikogo przekonywać.


8. Oskar i Pani Róża - Eric-Emmanuel Schmitt

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...











7. Ciemność Płanie - Jakub Ćwiek

Katowice Główny - dla Ciebie to pewnie tylko dworzec, dla bezdomnych umieralnia, dla Wybranych jedyny azyl
Byłeś wtedy dzieckiem w ciemnym pokoju. Nagle wiszący płaszcz przemienił się w upiora, a liżące podłogę światło księżyca zaczęło pełznąć ku Tobie jak macka. Tak właśnie Ciemność zagląda nam w oczy. Sama wybiera sobie ofiary i zaczyna płonąć...
Wybrani przez Ciemność nie mają wyboru. Bezpieczne miejsce mogą znaleźć tylko wśród bezdomnych na katowickim dworcu.
To właśnie spotkało Natkę - studentkę, która pewnego dnia została napadnięta. Wszyscy tylko patrzyli. Jedynie biednie ubrany starszy mężczyzna przyszedł jej wtedy z pomocą. Dziewczyna chciała mu się odwdzięczyć, a nieświadomie wzięła na siebie cudze przekleństwo.
I zapłonęła Ciemność...



6. Jestem Komunistyczną Baba! - Dan Lungu


„Jestem komunistyczną babą!” to napisana w pierwszej osobie „historia życia” Emilii Apostoe. Dan Lungu znakomicie odmalowuje w swojej powieści społeczeństwo okresu przejściowego i swoistego rodzaju nostalgię za komunizmem.
Była pracownica w fabryce wyrobu „materiałów metalowych” Emilia zostaje zmuszona do przeanalizowania swojego stosunku do przeszłości w momencie, gdy jej córka, Alice (o “imieniu księżniczki”), prosi ją o zdeklarowanie się po stronie którejś z opcji politycznych dla potrzeb sondażu opinii publicznej dotyczącego nadchodzących wyborów. „Jestem komunistyczną babą!”, wyznaje bohaterka i z roztkliwieniem stwierdza, że za komuny żyło się lepiej.
Barwnie zarysowane są także drugoplanowe postaci: siostra Emilii Sanda, jej mąż Ţucu, albo wujek Mitu, informator Securitate i twórca serii kawałów o Ceauşescu. Opowieść Emilii rozgrywa się w trzech planach rzeczywistości: dzieciństwo na wsi, młodość w dobie komunizmu oraz życie w porewolucyjnej Rumunii skonfrontowane z zachodnim duchem stylem życia, jaki reprezentuje mieszkająca w Kanadzie córka Alice.


5. Toy Wars - Andrzej Ziemiański


Toy story na ostro. Historia 21-letniej "Zabaweczki”. Psa wojny o zabójczym uroku Lolitki, wytrzymałości G. J. Jane a skuteczności Ripley i obcego ósmego pasażera Nostromo razem wziętych.
Z dowódcą o wdzięcznej ksywie Dante, Toy zgłębia kolejne kręgi ziemskich piekieł.
Jest byłą narkomanką i prostytutką, która odziedziczy miliony, jeśli przez dziesięć lat utrzyma się z pracy prywatnego detektywa. Tylko kto zatrudni Marlowa o wyglądzie licealistki...
Czekając na zlecenia, mieszka w biurze i żywi się kocim żarciem.








4. Echo winy - Charlotte Link

W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość.
Wraz z pojawieniem się tajemniczej pary cudzoziemców z miasteczka zaczynają nagle znikać małe dziewczynki, które policja odnajduje po czasie martwe i zgwałcone. Na mieszkańców pada strach. Ale do Virginii, matki kilkuletniej dziewczynki, wydaje się nie docierać groza sytuacji i niebezpieczeństwo czyhające na jej córeczkę. Całą jej uwagę pochłania Nathan, którym jest coraz to bardziej zafascynowana...



3. Gotuj z Papieżem - Jakub Ćwiek


W ostrym Gotuj z papieżem Ćwiek zabija ćwieka pokoleniu JP2 pisząc o sprawach, o których - być może - wolałbyś nie wiedzieć.
Smak pieprzu złagodzi wybitnie nasercowa Szarość, a osłodzi Grzechu warte - deser jabłkowy prosto z Raju. Na wielbicieli krwistych befsztyków oraz konkretnej pikantnej akcji czekają Związek idealny i Miejsce, które jest, doprawione niejedną szczyptą tajników cyrkowej magii.
Wróci także firmowe danie Autora - anielskie jadło. Tym razem w egzotycznym sosie indiańskiego Newegwasu’u.







2. Kłamca (saga) - Jakub Ćwiek

 Odkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair Valhalla legła w gruzach. Loki, adoptowany syn Odyna, patron oszustów i zdrajców, staje po stronie triumfujących zastępów pańskich. W świecie, gdzie zabłąkane, mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami, jego usługi są dla Niebios bezcenne. Loki staje się anielskim chłopcem na posyłki. Tak przynajmniej sądzą archaniołowie… On ma własne plany. Są na tym i tamtym świecie sprawy, których nie da się załatwić z aureolą nad głową
  




 
 Loki - dawniej bóg kłamstwa, obecnie najemnik na żołdzie aniołów - powraca, by znów na rozkaz Nieba tropić ukryte demony i niedobitki starych, pogańskich bóstw. Uzbrojony w izraelskie pistolety o jakże biblijnej nazwie Jericho oraz własną przebiegłość rusza do walki z siłami Zła.Ono jednak nie tylko nie śpi, ale staje się coraz groźniejsze niczym ranna, rozwścieczona bestia. W dodatku archaniołowie też nie mają czystych intencji i w głowie Kłamcy zaczyna kiełkować myśl, czy stoi po właściwej stronie…

"Bóg marnotrawny” Jakuba Ćwieka to kolejne sześć przygód, które podobnie jak w "Kłamcy” zaczynają się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie - jakby powiedział Alfred Hitchcock.




Urlop szlag trafił! Czterej Jeźdźcy Apokalipsy właśnie ruszają... Lucyfer daje znak swoim zastępom i wszystko wskazuje na to, że scenariusz ostatecznej bitwy będzie znacząco różnił się od tego, który nakreślił św. Jan. w swoim objawieniu. Recepta na wyrównanie szans jest jedna – odstrzelić Antychrysta zanim dorośnie. Dla Lokiego, pierwszego cyngla skrzydlatych, taka misja to małe piwo. Przykład starego dobrego króla Heroda nie odszedł przecież w zapomnienie. Tyle że za sprawą elfów Antychryst zniknął, a w łóżeczku leży pokraczny odmieniec.




 Loki powraca! Tym razem z misją ostateczną. Lucyferowi udało się doprowadzić do Apokalipsy. Legiony Pana i Szatańska Armia już nie istnieją, podobnie jak ziemska cywilizacja. Szaleje Głód, Wojna i Zaraza, a jedynymi szczęśliwymi mieszkańcami globu są zombie. To już pewne - Boga nie ma. Ale czy to oznacza, że rząd dusz przejmie władca Piekła? Na jego drodze ku zwycięstwu stanie banda zakłamanych desperatów, dziwaków, nieudaczników, grubasów, gogusiów, maniakalnych wielbicieli Stephena Kinga i może jeszcze kilka wojujących feministek. No i oczywiście sam Kłamca. Zapraszamy na Broadway. Dziś w programie – ostatnia bitwa o ludzkość. Tylko jedno przedstawienie!



1. Wiedźmin (saga) - Andrzej Sapkowski



Głównym bohaterem książek jest Geralt z Rivii – tytułowy wiedźmin, mutant, zabójca potworów, mistrz miecza posługujący się magicznymi znakami wiedźmińskimi.
 chyba wiecej nie trzeba mówić:);)








A jakie jest wasze top 10????  może znajde coś dla siebie tak wiec czekam:)...

8 komentarzy:

  1. O taaaak, "Ciemność płonie" wymiata. I jak świetnie się czyta kojarząc dworzec!
    A ulubione - na blogu książkowy zapodałam kiedyś ukochane serie, to wrzucam:

    1. Jeżycjada. Co prawda starsze tomy wolę bardziej niż te z XXIw., ale i tak - ogromna sympatia i sentyment :)
    2. Ania z Zielonego Wzgórza. Za pogodę ducha i piękny język.
    3. Zmierzch - bo dobrze mi się go czytało, po prostu. Dobry odstresowywacz.
    4. Oko jelenia - chociaż 6 tomów wydano w zbyt rozwlekłym odcinku czasu, to jednak miła rzecz, miła. I ciekawy pomysł, chociaż samo zakończenie... ;)
    5. Owocowa seria Izabeli Sowy, raptem 4 książki, cóż to jest? Ale ciekawy styl pisania autorki, interesujący bohaterowie...
    6. Harry Potter. Cudowny, barwny świat...
    7. Cykl Joanny Chmielewskiej o Janeczce i Pawełku - och, jak ja bardzo zazdrościłam im obojgu, że mają takie cudowne rodzeństwo!
    7. Cykl tej samej autorki o Teresce i Okrętce :) Ogrom humoru, pierwsza miłość, przygody.
    8. Pan Samochodzik, chociaż teraz zalatuje PRLem ;) Ale ładne.
    9. Książki Darii Doncowej z Eulampią Romanową w roli głównej - znakomicie czyta się kryminał, który nie jest osadzony w USA a przy tym humorem przypomina Chmielewską.
    10. I jak wyżej - Doncowa, ale z Darią Wasiliewną jako panią detektyw.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz racje Ciemność Płonie jest głownie przeznaczona do osob które znają katowice i mają w pomięci stary śmierdzący dworzec:)

      Oko Jelenia jest jedną z ulubionych powieści Programisty:)

      Usuń
  2. U mnie zawsze i niezmiennie na pierwszym miejscu ex aequo "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren i "Imię róży" Umberto Eco....reszta zmienia się, ewoluuje tak jak zmieniam się ja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O imię rózy ostatnio przeczytałam... ale musiałam na to poczekac 8 lat:P bo wczesniej bylo dla mnie zaciezkie;)

      Usuń
  3. A nowe wcielenie bloga - SUPER, szczególnie banerek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziekuje;) długo sie zbierałam na to by coś zrobić az wreszcie mnie naszlo:) chyba jeszcze mnie trzyma wena po ostatnim zleceniu:):P

      Usuń
  4. Hmmm, umiejscowienie ulubionych książek może być niewykonalne, także podam tylko tytuły - nie chcę żadnej ranić ostatnim miejscem ;)
    Duma i uprzedzenie - może i uniesiesz brew zaskoczona, ale Jane Austen mnie ostatnio wciągnęła. a pan Darcy jest ideałem (tylko nie mów Matiemu, że to powiedziałam!).
    Hrabia Monte Cristo (Aleksnader Dumas)- wiem, wiem... Ale Dantesowa uporczywa pogoń za zemstą ma w sobie pewien dziwny mroczny urok. Jest nią tak zaślepiony, że nie chce z początku zwracać uwagi na fakt, że niszczy życie nie tylko osób, które są odpowiedzialne za jego nieszczęścia, ale też osób, które kiedyś kochał.
    Lektor (Bernard Schlink) - mój fryzjer mi ją polecił i muszę mu podziękować. Książka pisana w pierwszej osobie przez mężczyznę, który w wieku piętnastu lat ma romans z dwa razy starszą kobietą. Nagle znika z jego życia, i powraca dopiero, gdy już jako student prawa obserwuje proces strażniczek obozu koncentracyjnego; jest jedną z oskarżonych.
    Intruz (Stephenie Meyer) - przeczytałam tą książkę już chyba z trzy razy i jeśli miałabym wybierać, to byłaby moja JEDYNECZKA :) W skrócie wygląda to tak - na Ziemię przybywają Dusze, które przejmują ludzkie ciała, gdyż uznały, że jesteśmy agresywną rasą i zabijamy i siebie i planetę. Jedna z Dusz, Wagabunda, zostaje wszczepiona Melanie, rebeliantce. Problem polega na tym, że dusza dziewczyny nie znika, jak powinno się zdarzyć, więc teraz w jednym ciele są i Wagabunda i Mel. Obie walczą ze sobą o racje swych ras, z tym że tylko jedna z nich chroni także tych, których kocha. Książką mówi nam, że wcale nie trzeba być człowiekiem, by poznać sens człowieczeństwa i że nie zawsze dobro ogółu jest naszym.
    Saga Mroczna Wieża (Stephen King) - w książkę wplecionych jest całe mnóstwo wcześniejszych dzieł Stefanka, także jest to niepowtażalne dzieło (a przynajmniej wedłóg mnie ;)) Ostatni Rewolwerowiec przemierza czas i światy, by dostać się do Mrocznej Wieży. Poświęca temu celowi całe swe życie, przyjaciół i ukochaną, by na szczycie Wieży okazało się, że... Nie powiem ;>

    OdpowiedzUsuń
  5. O...Schmitt i jego Oskar zawsze u mnie na pierwszym miejscu.Ostatnio zakochałam się w Małych zbrodniach malżeńskich;)
    Mały książe.Sapkowski.Saga Millenium.Camille Lackberg.Coben.King.Leon Wiśniewski.Nowakowskiego Psie Głowy.Marion Zimmer Bradley Mgly Avalonu.Co jakis czas wracam do antalogii Bursy albo Poswiatowskiej.Szymborska.I kubuś Puchatek;)podroznicze ksiazki Cejrowskiego-co by o nim nie mowic,lekkosc i poczucie humoru plus naprawde fajne foty,wciagaja..

    OdpowiedzUsuń